Bałtowski Kompleks Turystyczny - Jura Park Bałtów

Bałtowski Kompleks Turystyczny – Jura Park Bałtów

Odległość od Wilnature Bałtów: 3 km

Jura Park Bałtów

Jura Park Bałtów to pierwszy park dinozaurów który został zbudowany w Polsce. Obecnie park dinozaurów mieści się w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, w którym czeka mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dzieci. 

Inspiracją do stworzenia Parku były badania paleontologiczne, podczas których odkryto tropy wielkich gadów z różnych okresów geologicznych. 

W Jura Parku można zwiedzić Muzeum Jurajskie prezentujące zbiory z wykopalisk archeologicznych m.in. kości, zęby, szkielety, skamieliny koralowców i muszli, formacje skalne, minerały oraz wiele innych znalezisk. Układ wystawy skonstruowany jest zgodnie z zachowaniem chronologii, począwszy od prekambru aż do ery kenozoiku. W muzeum oraz na zewnątrz znajduje się blisko 100 modeli wymarłych gadów w realnych rozmiarach. 

Prehistoryczne Oceanarium to trójwymiarowa rekonstrukcja głębin mórz i oceanów sprzed milionów lat, gdzie można zobaczyć naturalnej wielkości gigantyczne i niebezpieczne gady od których dzieli nas tylko grubość ekranu. Dźwięki wydawane przez zwierzęta, szum podwodnego świata oraz posępna muzyka dodają dreszczyku emocji.

Zwiedzanie całej Polski w ciągu godziny? Tak, jest to możliwe w Parku Miniatur. Podczas pobytu w Bałtowie można zapoznać się z historią ostatnich 500 lat Polski w pigułce – do odkrycia czeka 50 zamków i pałaców, a także najważniejsze zabytki, rzeki, jeziora i inne ciekawe miejsca naszego kraju. Park miniatur w Bałtowie ma kształt mapy Polski i podzielony jest na województwa. Przy każdym z modeli znajdują się ciekawe opisy historyczne.

Modele obiektów wykonane są w skali 1:25 z najwyższą dbałością o szczegóły i wiernym odwzorowaniem oryginału z czasu ich świetności.

Zwierzyniec Bałtowski i inne atrakcje

Zwierzyniec Bałtowski to ogromne ZOO, w którym można zobaczyć różne gatunki zwierząt – kozy, żubry, lamy, alpaki, krowy, małpy,  dziki, strusie, muflony, wielbłądy i wiele innych. Na szczególna uwagę zasługują polskie żubry, największe ssaki w Europie, które zostały uratowane ze skraju wymarcia. Park podzielony jest na dwie strefy – w każdej z nich można zobaczyć inne gatunki zwierząt.

Kolejną, niezwykłą atrakcją Bałtowa jest baśniowa Wioska Czarownic – Sabatówka, którą z pewnością pokochają najmłodsi.  Inspiracją do stworzenia tego przepełnionego magiczną atmosferą miejsca były sabaty czarownic, które według legend miały się odbywać u stóp Gór Świętokrzyskich. W trakcie przechadzki po wiosce dzieci mogą brać udział w zabawach, asystować przy tworzeniu magicznych eliksirów, oglądać pokazy ogromnych baniek mydlanych czy szukać ukrytego przedmiotu z Czarownicą Merą. Dodatkowo, organizowane są zajęcia tematyczne związane z wierzeniami dawnych Słowian i legendami świętokrzyskimi.

Park rozrywki w Bałtowie

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym nie mogłoby zabraknąć prawdziwego parku rozrywki dla dzieci. Wśród atrakcji są: kolejka szynowa, baseny z kulkami dla najmłodszych, karuzela łańcuchowa, trampoliny, gokarty, rejs statkiem pirackim, bungy, zjeżdżalnie dmuchane oraz rollercoaster.

Na terenie parku rozrywki znajdują się również atrakcje wodne – pływające kaczuszki i brodzik z fontannami z kształcie delfinów. Woda znajdująca się na terenie Jura Parku jest krystalicznie przejrzysta, ponieważ pochodzi ona z podziemnych źródeł krasowych na których usytuowany jest park.

Skansen Pszczeli

Sierpień jest niezwykle ważny dla pszczelarzy w Bałtowie, bowiem od 11 lat to tu odbywa się Święto Pszczoły, konferencje pszczelarskie oraz targi i wystawy. W skansenie znajdują się różne typy uli – od tych najstarszych po nowoczesne. Podczas zwiedzania można zdobyć niezwykle cenną wiedzę na temat życia pszczół, znaczenia ich pracy dla człowieka, a także można kupić najwyższej jakości produkty na bazie produktów pszczelich – przede wszystkim miód, nalewki miodowe i miód pitny oraz kremy, balsamy, mleczka i inne kosmetyki.