Filiżanki z porcelany

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Odległość od Wilnature Bałtów: 19 km

W odległości 19 kilometrów od Wild Nature znajduje się pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, w którym nie tylko poznamy jej historię, ale możemy także na żywo zaobserwować proces powstawania porcelany, a nawet spróbować samemu ją uformować na Warsztatach Ceramicznych.

Produkcję w tym miejscu rozpoczęto w 1804 roku i początkowo wytwarzano ceramikę na małą skalę, a z biegiem czasu porcelana ćmielowska zyskała ogromny rozgłos i została doceniona w całej Europie. Zastawy porcelanowe z tej małej miejscowości wędrowały na arystokrackie stoły na całym świecie. A to za sprawą funkcjonalnych form i estetycznych wzorów. Ponadto, rzemieślnicy z manufaktury wykonywali swoja pracę z największą dbałością o każdy szczegół.

W muzeum można na własne oczy obserwować ręczną produkcję  porcelany wysokiej jakości, od momentu projektu aż do końcowego etapu zdobienia. Podczas zwiedzania ćmielowskiego muzeum turyści poznają historię powstania manufaktury oraz szczegółowy proces ręcznej produkcji porcelany. W muzeum znajduje się nieczynny już dziś, zabytkowy 22 metrowy piec służący niegdyś do wypalania ceramiki.

Na miejscu można zakupić różne produkty z porcelany: filiżanki, dzbanki, ręcznie dekorowane figurki, ceramika dedykowana na specjalne okazje jak na przykład króliki wielkanocne.